Info

Co je koučink

Koučink je rozvojová metoda, která pomáhá lidem najít si vlastní cestu k vlastnímu cíli. Tímto přístupem se zásadně odlišuje od trenérství či mentorování. Tyto metody jsou založené na principu předávání zkušeností od člověka znalejšího ke člověku méně znalému. To využijeme např. v situacích, kdy se potřebujeme naučit jak pracovat s novým účetním programem, jak řídit auto, jak uvařit skvělou svíčkovou nebo uplést dítěti svetr, jako to umí jen babička. Ve chvílích, kdy se ale např. potřebujeme rozhodnout, zda opustit současnou práci a najít si jinou, zbavit se strachu při prezentování svých nápadů před kolegy, získat sebevědomí při jednání s lidmi či věřit si ve výchově dětí, nepotřebujeme rady druhých. Potřebujeme si odpovědi najít sami. A k tomu slouží právě koučink.

Může se to zdát trošku zvláštní, ale ten, kdo během koučování víc “maká” je koučovaný člověk, ne kouč. Jako kouč pečlivě poslouchám a kladu otázky tak, aby se koučovaný musel nad věcmi zamyslet ještě hlouběji. Nikam jej nenavádím, ani mu nepodsouvám své nápady a myšlenky, nehodnotím, nekritizuji. Zkrátka věřím tomu, že koučovaný sám ví, co je pro něj dobré a je sám schopen v sobě najít to, co potřebuje.

Během koučování se dostáváme do hloubky problému a koučovaný člověk často mluví o věcech, které před tím nikdy nikomu neřekl. Proto je z mé strany samozřejmá absolutní diskrétnost.